Support

Privatpersoner - Kundservice

kundservice@ip-only.se

I vårt kundforum finns svar på nästan alla frågor. Sök svar eller ställ din egen fråga! Privat- och småföretagskunder med aktiva tjänster i våra öppna nät ska i första hand vända sig till sin tjänsteleverantör för frågor och support.

Företagssupport - Helpdesk

helpdesk@ip-only.se

Kontaktvägar för fakturafrågor, felanmälan, och teknisk support för företagskunder. I vår kundportal kan kunder se tjänster och fakturor samt se och lägga felanmälan. Portalen hittar du här: https://customerportal.ip-only.net/

Privat

Kontaktvägar för privatpersoner och småföretag i något av våra regionala nät.

Driftinformation

Status för eventuella pågående driftstörningar

Företag

Kontaktvägar för våra företagskunder

Kontakta IP-Only

IP-Onlys huvudkontor ligger på Bäverns gränd 17 i centrala Uppsala. Karta

Vi har även kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö, Helsingfors och Oslo. Vår växel nås på +46 (0)18 – 843 10 00.

Adresser och kontaktuppgifter.

Kontaktsida
IP-Only i Almedalen.

Vi fanns på plats

Under Almedalsveckan fanns IP-Only självklart på plats i Visby. Förhoppningsvis träffade du oss på en fika och pratade digitalisering. Kontaktuppgifter till oss som fanns på plats i Almedalen hittar du längre ned på sidan.

#inteialmedalen

Digitalisering hetare än någonsin i Almedalen men kunskapen är låg – endast fyra procent av it-cheferna deltar.

Läs mer här

"Det viktigaste nu är vad vi fyller nätet med."

Henrik Ringmar delar med dig av sina tankar kring digitalisering och hur vi gör Sverige till ett Smart Fiberland.

Läs krönikan

"Uppkoppling lika nödvändigt som el."

Terese Bengard, verksamhetschef på Hela Sverige ska leva, anser att det höjda bredbandsmålet är ett steg i rätt riktning.

Läs artikeln

Fiberfeber i Sverige

Här kan du läsa vårt nya magasin Smart Fiberland. Vi pratar bland annat om hur privata aktörer är viktiga för att nå bredbandsmålet.

Ladda ner tidningen i pdf

Träffade du oss i Almedalen?

Kontakta oss gärna om du vill ses och prata digitalisering.

Henrik Ringmar

Vd
henrik.ringmar@ip-only.se

Catharina Wretlind

Strategisk rådgivare e-hälsa och välfärd
catharina.wretlind@ip-only.se
Telefon: 070-99 00 915

Jimmy Stigevall

Affärsutvecklare
jimmy.stigevall@ip-only.se
Telefon: 073-12 12 223

Mikael Westerlund

It-chef
mikael.westerlund@ip-only.se
Telefon: 070-84 31 019

Per Norrthon

Etableringschef
per.norrthon@ip-only.se
Telefon: 073-12 12 222

Camila Buzaglo

Kommunikationsdirektör
camila.buzaglo@ip-only.se
Telefon: 070-54 53 269

Niclas Karnhill

Ansvarig press och samhällskontakter
niclas.karnhill@ip-only.se
Telefon: 070-87 00 060

Marcus Ternstedt

Vd, byNet
marcus.ternstedt@ip-only.se
Telefon: 072-51 32 100

Smart Fiberland

IP-Only har ambitionen att investera 15 miljarder kronor fram till 2020 på fiberutbyggnaden. Av dessa investerar vi minst 7 miljarder i glesbygd och landsbygd. Vi har en mängd pågående framgångsrika samarbeten med kommuner och regioner över hela Sverige. Vi söker ständigt nya samarbeten.

Besök smartfiberland.se för mer information

IP-Onlys fria WiFi finns i Almedalen